Colectorii au dreptul de a pune interdictie?

20 мая 2018 224

Spuneti-mi, va rog frumos, colectorii au dreptul de a pune interdictie? Am avut un credit pe care nu l-am achitat la timp. Acum colectorii îmi scriu diferite mesaje, ma amenință cu închisoare și interdicție. Au dreptul să facă asta?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

D-na Violeta, de o dată vă spun că nu.Interdicţia o pune nu mai executorul, dacă hotărîrea se găseşte la executor. Ce se referă de colectori, DVS sînteţi în drept să vă adresaţi la poliţie cu o plîngere, fiindcă acţiunele lor sînt ilegale.

21 мая 2018