Concediere

20 июня 2024 3

Bună ziua. Poate angajatorul să te concedieze pe motiv de dizabilitate fizică sau o specificitate unică ce ţine de sănătate? Şi dacă se poate articolul unde este indicat aceasta. Mulţumesc frumos de răspuns.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Tamara, mețiunea aceasta nu este stipulată în Codul muncii, lasă să încerce administratorul să facă așa ceva, atunce DVS o să puteți contesta ordinul de concediere în instanța de judecată.

20 июня 2024
Petru Caraman
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, potrivit art. 86 alin. (1) lit. d) din Codul Muncii prevede: Concedierea poate fi dispusă în cazul „constatarea faptului că salariatul nu corespunde funcţiei deţinute sau muncii prestate din cauza stării de sănătate, conform documentului medical (certificat/adeverință/act etc.), eliberat de autoritatea (instituția) medicală competentă.”
Necorespunderea trebuie să fie dovedită... mai detaliat printr-un certificat medical care să ateste incapacitatea angajatului de a-și îndeplini atribuțiile.

21 июня 2024