Concedierea, restabilirea în funcție și preaviz de concediere repetată salariatului

2 февраля 2024 3

Bună ziua. Am fost restabilită în funcţie în baza hotărârii judecătoreşti emise pe 22.09.2023. Pe 19.01.2024 conducătorul a emis ordinul de restabilire, odată cu ordinul de preavizare (pe care nu l-am semnat) în vederea concedierii în baza art. 86 alin. (1) CM. Ulterior ordinul a fost modicat, pe 02.02.2024 in prezenţa executorului judecătoresc. Conform ordinului de preavizare sunt eliberată din 03.02.2024. Este acest ordin de preavizare valabil? Salariatul poate fi concediat imediat, în baza aceluiaşi articol prin care a fost restabilit în funcție (restabilirea am obţinut-o în temeiul art. 86 (1) CM)?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Ce literă din art.86 alin.(1) CM?

3 февраля 2024