Concediu de îngrijire a copilului

12 декабря 2017 33

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog, cum procedez in cazul in care sint angajata în cadrul unei instituții, sint in concediu de maternitate cu primul copil, iar acum sint însărcinată cu al 2 copil, ma aflu peste hotarele țării. Actele necesare de la medicul de familie din RM nu pot sa le prezint angajatorului pentru ca nu am fost pusă la evidentă cu a doua sarcina la niciun medic. Sint la evidentă in țara in care ma aflu. Angajatorul nu cunoaște nimic, nu a avut așa caz, sau prezint actele necesare pentru CNAS sau ma concediez. Cum credeți CNAS-ul accepta actele medicale de peste hotare? Sau cum procedez ca sa nu fiu concediată? Mersi anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Dvs va aflati in concediul pentru ingrijirea copilului acum si aveti dreptul, la prezentarea certificatului medical din a 30-a saptamina de sarcina, sa iesiti in concediul de maternitate pentru al doilea copil. In ceea ce priveste plata indemnizatiei de maternitate, ar fi bine sa discutati direct cu responsabilii de la... mai detaliat CNAS: http://cnas.md/pageview.php?l=ro&idc=172&t=/Contacte/Contacte&

21 декабря 2017