Concediu medical

22 августа 2018 133

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca am 5 luni de cand lucrez la un magazin si am fost pe foaie de boala 10 zile, o sa mi se plateasca buletinul de boala sau nu

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Concediul e plătit doar după prestarea muncii pe o perioadă de cel puțin 6 luni. Prin urmare, concediul în cazul d-voastră este neplătit și aplicabile sunt prevederile art. 120 din Codul Muncii.

Succese!

23 августа 2018
Cristian Papanaga
  • Адвокат

Valentina,
vedeți următoarele:
1. După 6 luni de muncă în cadrul unității, se acordă concediul anual de odihnă pentru primul an de muncă, cu posibilitatea negocierii cu angajatorul de a beneficia înainte de cele 6 luni de acest tip de concediu. Iar concediul medical se acordă în condiții diferite de cel anual de... mai detaliat odihnă.
2. Alin. 1 al art. 123 din Codul Muncii prevede că concediul medical plătit se acordă tuturor salariaţilor în baza certificatului medical eliberat potrivit legislaţiei în vigoare.
3. Pentru ca să obțineți indemnizația pentru perioada în care ați fost bolnavă, certificatul medical care urmează a fi prezentat angajatorului urmează să corespundă cerințelor și modalității de eliberare prevăzută în H.G. nr. 469 din 24.05.2005, http://lex.justice.md/document_rom.php?id=56D39942:78D377B5
4. Posibil dmn. Vă încadreați în una din condiţiile de mai jos pentru ca să beneficiați de indemnizație pentru incapacitatea temporară de muncă:
a) asiguraţii au dreptul la indemnizaţii dacă confirmă un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) asiguraţii care confirmă un stagiu total de cotizare de pînă la 3 ani beneficiază de dreptul la indemnizaţii dacă confirmă un stagiu de cotizare de cel puţin 9 luni realizat în ultimele 24 de luni premergătoare datei producerii riscului asigurat;
5. Mai multe detalii sunt incluse în următoarele acte normative:
http://lex.justice.md/document_rom.php?id=00C20F81:5BA16246
http://lex.justice.md/md/313082/
6. Discutați cu Angajatorul și Contabilitatea, obținând achitarea indemnizației dacă sunt repsectate toate condițiile.
Baftă!

23 августа 2018