Concediu neplatit

8 сентября 2017 58

Buna ziua! Doresc sa scriu o cerere ca sa mi se acorde concediu neplatit. Este nevoie sa mentionez in cerere motivul? Are dreptul patronul sa refuze? In ce situatii? Multumesc!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Din motive familiale şi oricare alte motive întemeiate, puteți solicita angajatorului, în baza unei cereri scrise, un concediu neplătit cu o durată de până la 120 de zile calendaristice. Astfel motivul este nevoie de a fi indicat.

Totodată, în regulamentul intern sau în contractul colectiv de muncă pot exista prevederi... mai detaliat foarte clare cu privire la concediul fără plată şi la situaţiile în care angajatorul poate refuza solicitările de acest fel.

8 сентября 2017