Concediul de ingrijire a copilului

12 сентября 2017 639

Salut! As vrea sa va intreb: am iesit cu copilul in concediu de ingrijire a copilului de la 3 la 6 ani. Am aproape o luna de cind am iesit si am aflat zilele acestea ca sunt iarasi insarcinata. Am fost sa vorbesc la servici sa revin inapoi din concediu de ingrijire a copilului pentru a lucra inca 6 luni pentru a primi concediu de maternitate si mi s-a spus ca nu ma primesc inapoi la lucru decit atunci cind implineste copilul 6 ani. Am dreptul sau nu sa revin la locul de munca si, daca da, in ce articol este stipulat?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Veronica,

Urmează să depuneți o cerere către angajator cu privire la realuarea activității. Aceasta cerere de revenire din concediu crestere copil se poate depune in orice moment in perioada concediului de crestere copil, cand contractul individual de munca este suspendat.

Totodată, dvs aveți dreptul să obțineți și îndemnizația pentru luna... mai detaliat curentă.

Cu referire la ultima întrebare trebuie să știți că Coul Muncii nu interzice și nu reglementează undeva faptul că salariatul aflat în concediu nu poate să-și reia activitatea înainte de termen .

14 сентября 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Suplimentar la cele notate mai sus, puteti consulta art. 126, al.1 din Codul Muncii si, articolul 7, CONVENŢIE Nr. 2 din 09.07.2004, Timpul de muncă şi timpul de odihnă.

16 октября 2017