Concediul de îngrijire a copilului până la vârsta de 3 ani

19 сентября 2023 5

Bună ziua. Atât eu, cât și soțul lucrăm oficial, ambii suntem persoane asigurate. În aceast caz, este posibil ca indemnizația de îngrijire a copilului până la 3 ani să fie luată de soț, iar soția să stea în concediu de îngrijire a copilului până la vârsta de 3 ani fără să piardă locul de muncă?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, se poate dar inițial soțul trebuie să meargă în concediu și să solicite indemnizația după care deja el revine la serviciu, iar soția pleacă în concediu.

20 сентября 2023