Concediul de maternitate

17 сентября 2023 3

Bună ziua. Activez în calitate de profesoară și la moment sunt însărcinată. Întrucât salariul soțului este mai mare, am dori să beneficiem de concediul de maternitate și de indemnizația pentru îngrijirea copilului calculate în baza salariului soțului. Din câte cunoaștem soția trebuie să nu fie angajată în câmpul muncii pentru a beneficia de concediu de maternitate de la serviciul soțului, sau poate refuza concediul de maternitate la serviciul său pentru a putea activa în continuare și a nu pierde funcția. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Sarcină şi naştere uşoară să aveţi.
Nu vă îngrijoraţi referitor la întrebarea abordată, acum indemnizaţia de maternitate se calculează din salariul ambilor soţi şi se oferă cea mai mare, fără a vă concedia pentru a fi la întreţinerea soţului.

LEGE Nr. 289 din 22-07-2004
privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi... mai detaliat alte prestaţiide asigurări sociale
Articolul 16. Indemnizaţia de maternitate
(7) Indemnizația de maternitate se calculează din venitul asigurat al unuia dintre soți, care va determina un cuantum mai mare al indemnizației de maternitate.

[Art.16 al.(7) introdus prin LP353 din 22.12.22, MO3-4/13.01.23 art.4; în vigoare 01.03.23]

17 сентября 2023