Concubinaj

27 августа 2017 35

Cu cine trebuie sa rămînă copilul in urma despărțirii părinților? Nu avem nici unul dintre noi proprietate (apartament) si ambii lucram neoficial. Pînă acum am stat cu chirie plătită de mine doar.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Dacă vă referiți la despărțire în calitate de separație faptică în urma raporturilor de concubinaj, atunci puteți să apelați pentru soluționarea divergențelor la un mediator în conformite cu prevederile Legii cu privire la mediere (în caz că nu reușiți să ajungeți la un acord comun pe cale amiabilă).

Succese!

27 августа 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dupa ce veti cantari foarte bine situatia, avand in vedere ca este vorba si de un minor la mijloc, si daca nu ajungeti la o intelegere cum veti exercita drepturile si unde va locui copilul dupa despartirea parintilor, singura varianta este instanta de judecata care va hotari pt dvs in... mai detaliat urma administrarii probelor, in functie de interesul superior al copilului.

Se va efectua o ancheta sociala la ambele domicilii (al tatalui si al mamei) si se va decide unde se va stabili locuinta, in functie de conditile oferite, de mijloacele efective de supravegherea copilului si nu neaparat in functie de veniturile parintilor.

Custodia va fi obligatoriu comuna.

Parintele cu care copilul nu locuieste va avea dreptul de a pastra legaturile personale cu acesta prin intermediul unui program de vizitare si va fi obligat sa plateasca pensie de intretinere.

28 августа 2017