Concurenta neloiala - Soroca

8 февраля 2017 99

Activez de trei ani in domeniul de prestari de servicii pentru reparatia automobilelor - AUTOSERVICE si Vulcanizare de roti. Acum trei luni in apropiere a aparut un concurent, care a deschis o Vulcanizare de roti si care a inceput sa presteze servicii la jumatate de pret. La mine 25 lei, iar la el 15. Daca facem calculele, un adeziv costa 7 lei plus cheltuieli, impozite. Am inteles ca ceva nu e corect. A mers cineva la el si a cerut bon de casa si i-a spus ca nu are bonuri. Am denuntat imediat la politie pe data de 24.01.17. De la politie imi vine raspuns ca la data de 26.01.17 concurentul a inregistrat la fisc aparatul de casa. Deci, se vede clar ca politistii stau in cirdasie cu individul. M-am interesat la Camera de inregistrari si am aflat ca concurentul s-a inregistrat ca Intreprindere Individuala la 1.11.16. Pe urma am aflat de la Fisc ca a fost prins de inspectori in luna decembrie 2016 si a fost amendat cu 1000 lei pentru activitate ilegala. Nicaeri nu se spune ca el presta servicii fara aparat de casa si fara Autorizare de la Primarie. La momentul cind politistii au fost sa-l verifice, el nu avea panou informativ. Am inteles ca este ceva dubios la mijloc. Politistii mi-au aratat ca el are autorizatie (notificare) de la Primarie la data de 04.01.17. Incaperea unde activeaza figureaza ca unitate comerciala pentru vinzare de marfuri - fost magazin de vinuri. Depistez ca concurentul nu detine Autorizatie Sanitara si imediat apar dubii cum i-a fost eliberata notificarea. Plus, el trebuia sa faca schimb de destinatie. Localul este de 12 m patrati, dar in notificare pune 20 m. De la pompieri nu are nimic. Imi raspunde dela primarie ca nu e nevoie si ca el trebuie sa o faca pe cont propriu. Plus mai avea si doua persoane prestind servicii si nici unul cu contract de munca. Ma mai interesez si mi se da de inteles ca acolo firma este a unui politist deschisa pe numele acestui individ si ca pentru ei lege nu este. Spuneti va rog pasii care trebuie sa-i urmez, fiindca mi-au scazut vinzarile drastic. Am angajati cu contracte si platesc impozite. La inceputul anului am platit 300 de lei pentru Autorizatie Sanitara, plus cite 160 lei analizele fiecarui angajat. Eu nu pot concura, am investit foarte multi bani in utillaje si incapere: utilaj antiincendiar, veceu, lumina corespunzatoare, aerisire. Politia mi-a trimis un raspuns in batae de jok ca a fost la verificat si nu au depistat incalcari. Daca puteti sa ma indrumati pe pasi ce am de facut .Va multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

1) referitor la faptul ca sunt stabilite preturi excesiv de mici: este recomandat sa va adresati cu o Plingere privind presupuse actiuni anticoncurentiale, si anume stabilirea unor preturi care vadit sunt contrare uzantelor oneste pe piata respectiva. Plingerea se depune la Consiliul Concurentei, in conditiile art. 14 alin. (3)... mai detaliat - (9), si art. 51 din Legea concurentei nr. 183/11.07.2012 (este un Formular-tip). In aceasta Plingere urmeaza sa va referiti exact si doar cu privire la preturile stabilite de concurent, cu anexarea probelor. Toate celelalte argumente despre autorizatii, panouri, etc. - nu intereseaza pe si nu sunt in competenta Consiliului Concurentei. Din moment ce ati cunoscut despre preturi, aveti termen de 6 luni pentru depunerea Plingerii.
2) referitor la raspunsul primit de la Politie, daca ati depus Denunt (plingere), Dvs puteti sa contestati raspunsul la Procuratura teritoriala, solicitind atragerea la raspundere contraventionala/penala a concurentului. Folositi in contestatie argumentele pe care le-ati expus aici, in sensul ca exista mai multi factori care indica despre incalcarea legislatiei (despre incapere, despre perioada in care a activat fara aparat de casa, fara autorizatie, etc.) daca aveti probe- anexati.
3) referitor la amplasare, Autorizatie sanitara, etc. - este necesar sa depuneti o Petitie scrisa la Primarie, prin care expuneti informatiile pe care le detineti (referitor doar la autorizatie de functionare, autorizatie sanitara, incaperea in care se presteaza serviciile), si solicitati investigarea cauzei, in caz de depistare a incalcarilor sa retraga autorizatia, si sa va informeze in scris, in termen de 30 de zile despre rezultatul examinarii, in ordinea prevazuta de Legea cu privire la petitionare nr. 190/19.07.1994
Succes!

9 февраля 2017