Concursul pentru ocuparea functiei publice vacante de secretar al consiliului local

20 апреля 2017 158

Poate o persoana pensionata, care anterior a lucrat in politie, sa fie acceptat la concursul pentru ocuparea functiei publice vacante de secretar al consiliului local, iar eu - ca mama a doi copii fara surse de venit si cu facultatea de Protectie Paza si Securitate terminata - sa fiu refuzata?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Mihaela,

Din păcate, nu putem să ne expunem pe marginea acestei întrebări atât timp cât nu cunoaștem care au fost cerințele înaintate față de canditat în cadrul concursului.

Referitor la calitatea de pensionar, sunt doar câteva profesii care interzic pensionarilor să lucreze.

21 апреля 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara, Mihaela.

În conformitate cu art. 9 alin. (1) lit h) din legea cu privire la functia publica și statutul funcționarului public secretarul consiliului local este funcționar public de conducere.

Astfel, că conform art. 27 alin. (1) din legea menționată la o funcție publica poate candida persoana care n-a... mai detaliat împlinit vârsta necesară obtinerii dreptului la pensie pentru limită de vârstă.

Pentru a ocupa funcția de secretar al consiliului local, persoana candidată trebuie să fie licențiată a unei facultăți de drept sau de administrație publică. Doar dacă, după anunţarea repetată a concursului, nu a parvenit nici o solicitare de la persoanele licenţiate în drept sau administraţie publică, la concurs poate fi acceptat şi un absolvent al unei alte facultăţi sau o persoană care îşi face studiile superioare. Alegerea secretarului consiliului local este prevăzută în Legea nr. 436 din 28.12.2006 privind administrația publică locală (capitolul IV).

În baza art. 29 alin. (5) din legea contenciosului administrativ litigiile cu privire la concurs se soluționează în instanța de contencios administrativ competentă.

21 апреля 2017