Conducta de apa trece pe terenul vecinilor

1 февраля 2024 3

Buna ziua. Cativa ani in urma am tras conducta de apa de la un vecin. Pentru a ajunge pe terenul meu, conducta trece prin curtea unui alt vecin, care la momentul efectuarii lucrarilor a zis ca nu are nevoie de acces la acea conducta, dar mi-a dat acordul ca aceasta conducta sa fie ingropata prin curtea sa. Prin urmare, eu am suportat toate cheltuielile (materiale, manopera etc.). Acum s-a schimbat stapanul terenului pe care trece conducta mea (sora fostului vecin) si noua vecina cere sa se conecteze, in mod gratuit, la conducta mea. Cum sa procedez in aceasta situatie. Este justificata cererea vecinei?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Olga, bună ziua,

Solicitarea este absolut legală însă dvs. sunteți în drept să îi solicitați să vă compenseze o parte din prețul ce l-ați achitat pentru lucrările respective reieșind din prețul achitat la acea vreme.

Cu respect,
Igor Brinișter

2 февраля 2024