Conform legii cum e corect?

28 октября 2017 62

Sunt proprietara unui lot de pamint cu constructii (casa de locuit) care i-a fost repartizat bunicii, cu suprafata de 17 ari. Bunica detinea 25 ari, dar prin anii 1970, i s-au luat 8 ari ce au fost dati unei alte familii sub constructie, la ai mei li s-a oferit in alt loc un lot ca compensatie de 8 ari. S-au stabilit hotarele si de atunci nu s-au mai schimbat (decit acesti vecini din cind in cind le mai schimbau, luind cite putin din al nostru, plus si-au construit ocol pentru animale si wc pe linia de hotar). Acum, anul trecut cind sa intru eu in posesia bunurilor prin donatie, s-au facut masurari cadastrale (in lipsa mea) si s-a stabilit ca detinem nu 17, ci 17,53 ari. Vecina aflind despre acest lucru s-a adresat in judecata, ca ea pe documente are si achita 6 ari, dar dupa masurari are 5,5. Eu in primul rind nu sunt sigura cum s-au facut ultimele masurari la noi, caci nu am fost cind s-au facut. Si alta e ca si vecinul din stinga sustine ca in loc de 17 cit achita, are dupa ultimele masurari 16,25 ari. Tot le cere de la noi si vecinii de pe dreapta la fel sustin ca au mai putin si tot de la noi cer. Daca dupa masurari e si asa cum e, mai degraba ceea ce e la noi e un pic mai mult sa fie de la vecinii laturasi si nicicum la cei din cap, caci acolo tot rindul de vecini mergeau pe o linie de hotar, iar acuma vecinii cu pricina sunt un pic deplasati mai spre noi in comparatie cu ceilalti, care nu aud sa aiba pretentii.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

O expertiza si o verificare cadastrala (geocadastrala prin GPS) e posibila sa raspunda la intrebarile date ! Cine de fapt si cit detine ! Daca au achitat vecinii taxe pentru un teritoriu mai mare deja e problema inginerului cadastral al autoritatii publice teritoriale !
E greu sa faci o apreciere... mai detaliat intrebarii dstra fara a vedea actele si datele cadastrale !

30 октября 2017