Consedinte deces administrator SRL

23 мая 2017 376

Buna ziua! In cazul decesului administratorului a unei SRL, cine va prelua datoriile companiei în cazul în care: 1. a fost unicul fondator; 2. au fost și alți asociați. Vă mulțumesc anticipat!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

In cazul decesului administratorului, datoriile raman in SRL.

24 мая 2017

Mersi, însă, în cazul în care, unicul administrator a decedat, SRL trece automat pe moștinitori?

24 мая 2017
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Trecerea la mostenitori nu se face automat. Mostenitorii trebuie sa intreprinda actiuni juridice pentru a prelua mostenirea (sa mearga la notar, sa inregistreze mostenirea cotelor de participare la Camera Inregistrarii de Stat, etc.) Mostenitorii, odata intrati in drepturi de asociat, voi fi nevoiti sa desemneze un administrator nou.

24 мая 2017