Constructia peretilor interiori intr-un bun imobil

13 декабря 2018 35

Recent am procurat un spatiu nelocativ intr-o cladire noua cu suprafata de 139,90 m2, in dosarul cadastral am spatiul un patrat, unde am baie si wc, am facut delimitarile cu pereti interni, care nu afecteaza nicidecum structura de rezistenta a cladirii, cum procedez mai departe ca sa inregistrez la cadastru spatiul nelocativ dar deja cu proiect cu incaperi? Spatiul deja sa micsorat la 131 m2.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Dan,

Procedura de executare a lucrărilor cadastrale la nivel de clădiri şi încăperi izolate include:
1) Lucrări pregătitoare;
2) Identificarea bunului imobil;
3) Măsurări cadastrale;
4) Examinarea stării tehnice a clădirii, descrierea elementelor constructive şi culegerea datelor privind dotarea cu reţele a bunului imobil;
5) Întocmirea/actualizarea planului geometric;
6) Întocmirea/actualizarea planului reprezentării părţilor componente ale clădirii;
7) Întocmirea/actualizarea planului de nivel /... mai detaliat planului geometric al încăperii izolate;
8) Calcularea parametrilor tehnici;
9) Întocmirea dosarului tehnic;
10) Recepţia lucrărilor cadastrale;
11) Eliberarea documentaţiei cadastrale.

Lucrările cadastrale se efectuează în temeiul cererii sau contractului de prestare a serviciilor cadastrale.

Pentru mai multe detalii puteți contacta reprezentanții Agenţiei Relaţii Funciare şi Cadastru. Acestea sunt datele de contact:

Tel: (+ 373)22-88-12-55
E-mail: info@arfc.gov.md

Cele bune.

14 декабря 2018