Constructia unui bloc de locuit intre case pe pamant

23 апреля 2020 52

Intr-un sector de case pe pamant este posibil de ridicat bloc cu mai multe etaje? Intr-un sector cu case pe pamant care exista de 20 de ani, s-a construit un bloc cu 3 etaje cu 6 apartamente si respectiv de la balconul care este la 2 metri de la geamul vecinului care are construita casa de cativa ani se vede totul in casa. Exista legea care restrictioneaza constructia blocurilor cu mai multe etaje si apartamente intre case pe pamant?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Inna,

În Republica Moldova totul este posibil. Puteți solicita primăriei să verifice dacă sunt toate actele în regulă la firma care a construit blocul. (autorizația de construție, certificatul de urbanism etc)

24 апреля 2020