Constructie parcare pe parcela verde a blocului

1 октября 2018 29

Buna ziua.vSunt unul din locatarii blocului din strada Paris 32/2. In fata blocului avem o parcela verde. Casele de locuit din fata noastra au fost demolate si urmează sa fie construit un bloc locativ de 11 etaje, cu parcarea pe teritoriul parcelei verzi din fata blocului nostru. Cum am putea contracara legal aceasta parcare si care ar fi pasii exacti? Ședință/Consultarile publice la Pretura Buiucani au loc maine, 02.10.2018. Ce trebuie sa întreprindem? Pasii exacti. Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În situația d-stră, urmează să fii prezenți masiv la consultările publice, or de alt fel, aici este momentul cînd sunteți în drept să informa informați privind dezacordul.
Urmează să înaintați toate întrebările cele mai usturătoare fără poc de rușine, or procesul verbal al consultărilor publice va fi expediat către consiliul... mai detaliat primăriei pentru aprobarea schombării destinației și stabilirii proiectului.
Atît timp cît terenul verde e proprietate a APL, ei sunt în drept de a dispune de el după cum consideră necesar, sigur, prealabil oferinduvă posibilitatea de a vă expune.

1 октября 2018