Contestare a deciziei in dosar contraventional

1 февраля 2018 166

Va rog, ajutor! Cum sa formulez corect o cerere de contestare la art 69. alin. 1 Cod Contraventional, in cazul in care nu sunt de acord cu amenda aplicata contravenientului si contest sa-i fie aplicata o amenda mai aspra?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Codul contraventional
Articolul 467. Persoana care are dreptul de a declara recurs
(1) Hotărîrea judecătorească contravenţională poate fi atacată cu recurs de către contravenient, agentul constatator, victimă, procuror, după caz.

Articolul 387. Victima
(1) Este victimă persoana fizică sau persoana juridică căreia, prin contravenţie, i-au fost cauzate prejudicii morale, fizice sau materiale.
(2)... mai detaliat Victima îşi realizează drepturile şi îşi execută obligaţiile personal ori prin reprezentanţi, în condiţiile legii. Dacă victima este un minor sau o persoană în stare de iresponsabilitate, drepturile ei sînt realizate de reprezentanţii săi legali în modul stabilit de prezentul cod.
(3) Victima are dreptul:
a) la înregistrarea neîntîrziată a cererii sale în modul stabilit, la soluţionarea cererii de către agentul constatator, la informare privitor la decizia adoptată;
b) să prezinte documente, alte mijloace de probă în vederea confirmării pretenţiilor sale;
c) să-şi retragă cererea în cazurile prevăzute de lege;
d) să atace decizia autorităţii competentă să soluţioneze cauza contravenţională;
e) să fie asistată în procesul contravenţional de un apărător ales;
e1) să ia cunoştinţă de toate procesele-verbale ale acţiunilor procesuale la care a participat, să ceară completarea acestora sau includerea obiecţiilor sale în procesul-verbal;
e2) să ia cunoştinţă de materialele dosarului contravenţional după încheierea acţiunilor agentului constatator întreprinse în vederea constatării faptei contravenţionale şi după remiterea dosarului spre examinare şi să noteze orice informaţii din dosar;
f) să i se elibereze, la cerere, în cel mult 24 de ore, copii de pe procesul-verbal cu privire la contravenţie, deciziile luate şi hotărîrile adoptate în cauza respectivă;
g) să i se elibereze, la solicitare scrisă sau verbală, copii de pe alte materiale decît cele indicate la lit.e2), cu respectarea regimului informaţiilor care constituie secret de stat, bancar, comercial, al informaţiilor oficiale cu acces limitat sau al datelor cu caracter personal. Copiile se eliberează contra unei plăţi stabilite de către Guvern, care nu va depăşi cheltuielile suportate de către agentul constatator sau de către instanţa de judecată pentru eliberarea acestora.
(4) Victima este prevenită în scris că răspunde pentru declaraţii calomnioase.
(5) Victima este obligată:
a) să se prezinte la citarea autorităţii competente să soluţioneze cauza contravenţională, să dea explicaţii la solicitarea acesteia;
b) să prezinte, la cererea autorităţii competente să soluţioneze cauza contravenţională, documente şi alte mijloace de probă de care dispune, mostre pentru cercetare comparativă;
c) să accepte, la cererea autorităţii competentă să soluţioneze cauza contravenţională, a fi supusă examenului medical în cazul în care pretinde că i s-a cauzat un prejudiciu fizic;
d) să se supună dispoziţiilor legitime ale reprezentantului autorităţii competente să soluţioneze cauza contravenţională sau ale preşedintelui şedinţei de judecată.
(6) Victima are şi alte drepturi şi obligaţii prevăzute de prezentul cod.

16 марта 2018