Contestarea procesului-verbal contraventional

28 февраля 2024 3

Buna! Azi am mers pentru a contesta un proces-verbal contraventional in domeniul circulatiei rutiere. Acolo mi-au spus ca trebuie sa achit suma de 200 lei, altfel judecata nici nu va avea loc si nimeni nu va examina contestatia mea. Este corect asa ceva? Daca nu achit timp de 72 de ore amenda in jumatate si pierd examinarea contestatiei, va trebui sa achit integral amenda? Mersi.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Da, într-adevăr de la 01.01.2024 la depunerea contestațiilor în judecată trebuie de achitat taxa de timbru de 200 lei.

29 февраля 2024