Contestatia procesului verbal cu privire la contraventie

24 мая 2018 72

Buna ziua! Cum sa contestez procesului verbal intocmit de Inspectoratul de Politie in cazul sanctionarii conform art. 265 Cod contraventional? Deoarece verificarea a fost efectuata fara indreptarea la control sau, in cazul acesta, fara contraventie comisa.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Alcătuiți contestația reieșind din motivele și încălcările constatate de d-stră și depuneți la autoritatea emitentă a procesului verbal cu privire la contravenție. Contestația se depune în termen de 15 zile din momentul în care a-ți făcut cunoștință cu acesta.

25 мая 2018
  • Юрисконсульт

D.na Olga, da DVS aveţi termen de prescripţie 15 zile din momentul cînd aţi făcut cunoştinţă sub semnătură. Cerere o depuneţi în instanţa de judecată, unde o să aduceţi argumentele cuvenite şi contestabile.

25 мая 2018