Contract de munca - clauza de confidentialitate

13 июня 2018 308

Buna ziua. Angajatorul meu nu doreste sa semneze cererea de demisia (deja depusa) fara ca sa mai semnez o anexa ca nu am voie sa activez in alte companii cu acelasi profil pe o perioada de 1-2 ani dupa rezilierea contractului, ceea ce cred ca este absurd. In contract am o specificatie "nerespectarea clauzei de confidentialitate". Conform art. din 53 Codul Muncii al RM nu vad o astfel de restrictie referitor la angajarea ulterioara. Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca Angajatorul este in drept sa ma impuna sa semnez careva anexe si daca punctul referitor la clauza de confidentialitate prevede asemenea restrictii. Articolul dat pare doar sa aiba efect asupra informatiilor care ar putea fi divulgate la locul viitor de munca, ceea ce ma oblig sa nu o fac. Multumesc anticipat de raspuns si timpul acordat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Victorin, in primul rand, nu este necesar acordul angajatorului pentru a demisiona. Ati depus cerere de demisie, ati inregistrat-o in modul corepunzator; dupa expirarea termenului de preaviz (14 zile calendaristice sau o luna , in dependenta de functia detinuta), solicitati sa fie emis ordinul de incetarea raporturilor de munca si... mai detaliat efectuate toate platile datorate (salariul pina in ultima zi de munca, compensatia pentru concediul anual nefolosit, daca atare exista, etc).

In al doilea rand, clauzele de neconcurenta sunt, practic, imposibil de executat in instantele de judecata (daca salariatul si le asuma prin contract, dar le incalca), deoarece se considera ca incalca dreptul constitutional la munca si/sau capacitatea civila (in functie de interdictiile impuse). Aveti dreptate, sunteti obligat sa respectati clauza de confidentialitate timp de 2 ani dupa incetarea raporturilor de munca, dar asta nu implica sa nu lucrati pentru companiile concurente angajatorului.

Succes!

13 июня 2018