Contract de Societate Civila

7 сентября 2018 31

Intentionez cu firma mea sa intru intr-un contract de societate civila cu inca doua societati. Pe perioada valabilitatii acestuia, eu voi acorda imprumuturi acestor entitati sub forma de transferuri bancare, pentru ca acestea sa poata realiza conditiile contractuale (pare absurd, dar nu chiar). Eu detin pamant, alta societate detine tehnica agricola, iar a 3 dispune de forta de munca. Pentru ca acestea sa lucreze si sa produca, sunt nevoie de bani, de care aceste doua societati nu dispun actualmente. Efectiv care e intrebarea mea: cum sa abordez acest aspect in contractul de societate civila, ca sa nu fiu impus sa fac alte acorduri ce vizeaza imprumuturile de bani. Deci imi doresc ca prin acest contract de societate civila sa am stipulat si aspectul imprumuturilor, si metoda stingerii creantelor la sfarsitul contractului prin compensarea cheltuielilor reciproce, iar diferenta in plus (daca va fi) - sa o primeasca in cont societatea dupa ce se achita cu mine. E posibil asa ceva de stipulat intr-un contract de societate civila? Multumesc mult!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Petrov,
Ceea ce doriți Dvs e posibil, însă trebui să realizați că o asemenea consultație necesita analiza întregului contract, pentru a înțelege și stipula în contract corect obligațiile fiecăreia dintre părți, precum și beneficiile și venitul final întru evitarea unor litigii în viitor.

7 сентября 2018