Contract de societate civilă

15 января 2024 3

Bună ziua. Două persoane juridice au încheiat un contract de societate civilă. Aportul uneia este un teren, aportul celeilalte - construcția unui bloc de locuit pe acel teren. Cum are loc transmiterea terenului către persoana a 2-a pentru a realiza construcția pe terenul vizat - superficie, act de predare-primire etc.?

Jurist comments 2

Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Victoria, de ce să transmită proprietarul terenului către a doua persoană? Eu aș face un nou SRL și în Statutul acestuia aș indica obiectul contractului de societate civilă - cine și ce transmite, cine și ce urmează să primească în schimb, cât și acțiunile fiecărui acționar care să fie îndreptate... mai detaliat spre îndeplinirea scopului, și anume construcția bunului imobil. Aveți grijă ambele părți cum ați perfectat contractul de societate civilă, cât și elaborarea Statutului, dacă vă decideți să înființați un SRL, puteți include și o clauză de arbitraj pentru o soluționare mai ușoară a potențialelor litigii. Dacă mai aveți întrebări mă puteți apela la 069992921.

16 января 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, în cazul încheierii unui Contract de Societate civilă, cu condițiile specificate de dvs, asupra terenului se poate institui un drept de superficie de către compania A, în favoarea companiei B (compania care și-a asumat angajamentul de a construi blocul locativ).

17 января 2024