Contract de vânzare-cumpărare

18 августа 2020 12

Am fost nevoit să iau mai multe credite si m-am trezit intr-o situatie foarte dificila. Am gasit pe internet un avocat, am verificat dacă e cu adevărat avocat cu licenţă. I-am dat toată informaţia pe care mi-a cerut-o, mi-a trimis şi un Contract de prestare servicii (de care a uitat repede). Fiindcă nu am bani numerar, iar toate bunurile mele sunt plasate sub sechestru, o rudă apropiată care vrea sa ma ajute a făcut un Contract de vânzare-cumpărare pe un bun imobil cu acest avocat, ca o garanţie că eu sincer vreau să-i plătesc serviciile. Am şi o recipisă semnată de avocatul în cauză în ziua perfectării contractului de vânzare-cumpărare că se obligă că nu va vinde nimănui bunul imobil fără acordul meu. După o scurtă ”colaborare”, a dispărut, nu răspunde la telefon, nici pe reţelele de socializare nu-l pot găsi de mai bine de un an şi jumătate. Am bănuieli rezonabile că a folosit informaţia pe care i-am dato nu în interesul meu, ci în interesul altei persoane. Cum pot să reziliez acest contract de vânzare-cumpărare?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru inceput urmează sa identificați persoana
urmează de studiat contractul, ce prevede, în ce formă e întocmită, care sunt drepturile și obligațiile.

daca nu se clarifică amiabil, totul se rezumă la acțiune în instanța de judecată.

25 августа 2020