Contractul de munca pe perioada determinata

14 июня 2018 376

Cind am iesit in concediu pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani aveam incheait contract de munca pe termen determinat. Angajatorul poate sa inceteze contractul individual de munca respectiv la data expirarii contractului?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Expirarea contractului de munca pe perioada determinata opereaza de drept, chiar daca va aflati in concediul respectiv. Deci nu exista vreo interdictie pentru angajator, pentru ca nu vorbim de concediere in aceste cazuri, ci de o ajungere la termen.
Legea prevede posibilitatea sa prelungiti termenul contractului, daca ajungeti la un acord... mai detaliat cu angajatorul.

14 июня 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Tatiana, un aspect important in cazul Dvs este daca ati fost eligibila conform Codului muncii sa incheiati un contract de munca pe durata determinata. De regula, contractele de munca se incheie pe durata nedeterminata, iar termenul limitat al angajarii este permis pe cale de exceptie si doar in cazurile expres... mai detaliat permise de art. 55 din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/

Verificati daca va regasiti in unul din temeiurile legale din acest articol. In contractul Dvs de munca trebuie, de asemenea, sa existe justificarea duratei determinate. In caz contrar, Dvs sunteti indreptatita la un contract de munca pe durata nedeterminata. In cazul dat, angajatorul nu are dreptul sa inceteze raporturile de munca cu Dvs in legatura cu expirarea termenului (incorect stabilit). Veti avea 3 luni din ultima zi de munca sa contestati o asemenea desfacere a contractului de munca in instanta de judecata (anularea ordinului de eliberare din functie, anularea clauzei din contractul de munca care reglementeaza durata determinata a raporturilor de munca, restabilirea, etc).

Daca durata determinata a contractului de munca a fost corect stabilita de angajator (va incadrati in unul din cazurile art. 55 din Codul muncii), atunci faceti referinta la opinia juridica expusa mai sus de colegul Silviu Potîrniche.

14 июня 2018