Contractul matrimonial e valabil?

1 ноября 2017 268

Buna ziua. Ma intereseaza urmatoarea intrebare. Eu m-am casatorit in ianuarie 2017 si vreau sa-mi procur singura apartament, masina s.a., dar nu vreau sa impart cu sotul. Pentru ca am doi copii din alta casatorie, doresc sa le las lor. Mersi mult!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Va adresati la notar pentru intocmirea contractului matrimonial !

2 ноября 2017
  • Параюрист

Buna ziua!
Contractul matrimonial poate fi încheiat pînă la înregistrarea căsătoriei sau, în orice moment, în timpul căsătoriei. El intră în vigoare la data înregistrării acesteia.
Contractul matrimonial se încheie în formă scrisă şi se autentifică notarial. Nerespectarea acestor prevederi atrage nulitatea contractului.
Contractul matrimonial poate stabili că toate bunurile dobîndite... mai detaliat de fiecare dintre soţi în timpul căsătoriei sînt proprietate personală a soţului care le-a dobîndit.

2 ноября 2017
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

art.372 alin. (1) Cod Civil: Bunurile care au aparţinut soţilor înainte de încheierea căsătoriei, precum şi cele dobîndite de ei în timpul căsătoriei în baza unui contract de donaţie, prin moştenire sau în alt mod cu titlu gratuit, sînt proprietatea exclusivă a soţului căruia i-a aparţinut sau care le-a dobîndit.

4 ноября 2017