Conturi bancare

7 января 2019 96

Buna ziua.Am asa o nelamurire in privinta conturilor ce vor fi sub controlul fiscului. Conturile de depozit deschise de acum trei ani, tot vor fi sub control? Sumele aflate in depozit, vor fi impozitate? Noi trebuie sa mergem cu sumele ce le detinem pentru a le prezenta la fisc? Daca una si aceeasi persoana are si depozit si credit? Daca se impoziteaza sumele aflate in depozit, care e %? De ce ar trebui sa achitam impozit pe banii munciti de noi, stranşi pentru zile negre? Daca îi scoatem din depozit, tot vom fi verificaţi ce am facut cu ei, sau pot sa-i scot fara mari explicaţii? Va rog frumos sa ma ajutaţi în toate nelămuririle astea, caci chiar nu înţeleg nimic. Vă mulţumesc.

Комментарии юристов 4

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Potrivit prevederilor art. 24 alin. (7) din Legea nr. 1164-XIII din 24.04.1997 pentru punerea în aplicare a titlurilor I şi II ale Codului fiscal, nu se impozitează, pînă la 1 ianuarie 2020, dobînzile persoanelor fizice rezidente, de la depozitele bancare.

După 01.01.2020 vor fi impozitate dobânzile de... mai detaliat la depozit, și nu suma propriu-zisa depusă la bancă.

8 января 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Serviciul Fiscal de Stat este în drept să solicite de la bănci informatii privind sumele deținute, ca o metodă indirectă de stabilire a venitului impozabil.
Însă, aceasta nu presupune ca sunteti obligat sa declarati sumele respective, pînă la 01.01.2020.

8 января 2019

Multumesc mult pentru raspuns.Dar aş mai dori sa aflu daca se va impozita dobînda pentru toti anii de cînd s-a deschis depozitul?Acum nu trebuie sa declar la fisc?

9 января 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Se va impozita doar dobânda începând cu 01.01.2020, nu pentru perioada anterioară.
La moment nu trebuie să declarați, pentru ca nu este impozabil.
Când va fi impozabil, veți declara.

10 января 2019