Copia procesului verbal

25 мая 2018 155

Este obligatoriu de înmînat copia procesului-verbal cu privire la contravenție contravenientului, în caz dacă proces-verbal a fost întocmit în prezența contravenientului, și contravenient refuză se semneze și să primească copia.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Ion,
Este obligatorie înmânarea celui de al doilea exemplar persoanei în privința căreia a fost întocmit un proces-verbal cu privire la contravenție.
Persoana poate refuza să semneze, iar refuzul se confirmă prin semnarea lui de către un martor terț. Dacă persoana nu-și primește copia pe loc sau este întocmit în lipsa... mai detaliat acesteia, atunci agentul constatator trebuie să remit copia prin poștă în timp de 3 zile de la întocmire.
Dacă persoana refuză să-și primească copia singură își face sie mai rău! Ulterior o să umble pe drumuri să caute și să conteste și s-ar putea să fie prea târziu, deoarece dosarul deja va fi în procedura de executare la executorul judecătoresc și se va trezi cu mijloacele bănești blocate pe conturile bancare.

25 мая 2018