Copilului cu dezabilitate, după 18 ani

10 сентября 2024 0

Bună ziua! Avem un copil cu dizabilitate. La vârsta de 18 ani am fost la reexaminare, a fost confirmat gradul de dizabilitate și ni s-a spus că eu ca părinte trebuie să merg la pretură pentru a face tutelă pe copilul meu. De ce trebuie să fac tutelă, dacă eu sunt părinte?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Адвокат

Buna ziua, masura de ocrotire tutela se aplica de catre instanta de judecata, pînă a fi modificată legislația era de competența preturii. Ce dizabilitate are copilul dvs?

10 сентября 2024