Corectarea unei erori dintr-o hotărâre judecătorească

6 июля 2023 3

Bună ziua. Mulțumesc pentru răspunsul la întrebarea mea. Am nevoie să depun o cerere pentru corectarea unei erori dintr-o hotărâre judecătorească. Cum ar trebui să mă identific în cerere (reclamant, petiționar)? Există în asemenea situații pârât sau persoană interesată? Trebuie să plătesc pentru examinarea unui astfel de caz și cât timp durează examinarea (o săptămână, o lună etc.)?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Vă identificați conform calității procesuale care ați avut-o în acel dosar (reclamant). Referitor la pîrît, în cazul dumneavoastră nu este or din cîte intuesc a fost o acțiune de constatare a acceptătii moștenirii, însă există persoana interesata (serviciul fiscal).
Cererea de corectare a erorior nu se impune cu taxă de... mai detaliat stat.
Termenul de examinare depinde de ageda judecătorului.

(2) La cererea participanţilor la proces sau din oficiu, instanţa judecătorească corectează greşelile sau omisiunile din hotărîre care ţin de nume, calitatea procesuală, orice alte erori materiale sau de calcul evidente. Problema corectării unor astfel de greșeli se soluționează în baza dosarului și/sau a materialelor anexate la cererea de corectare a greșelilor sau a omisiunilor, fără citarea participanților la proces. Instanța care examinează problema corectării poate dispune citarea participanţilor pentru a se pronunța cu privire la temeiurile de corectare. Neprezentarea lor însă nu împiedică examinarea corectării greşelilor.

6 июля 2023