Corpul creditului, dobânda, penalitățile etc. nu pot să depășească dublul corpului creditului?

26 августа 2024 0

Bună ziua! Știu că legea prevede, în cazul unui credit nerambursat la timp, că datoria pretinsă de creditor, care se compune din corpul creditului, dobânda, penalitățile etc. nu trebuie să depășească dublul corpului creditului. Această lege poate fi aplicată și unui credit contractat în 2019? Juristul companiei afirmă că legea nu este retroactivă și poate fi aplicată doar creditelor contractate după intrarea în vigoare a legii amintite.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Oxana Camaeva
  • Адвокат

Buna ziua, in general juristul are dreptate. Legea prevede ca se va aplica situatiilor juridice in curs de realizare la expirarea termenului de 2 lumi de la data intrarii in vigoare a legii, si nu se va aplica situatiilor aflate pe rol in instanta de judecata. Deci, depunde ce situatia... mai detaliat aveti.

28 августа 2024
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Chir și așa, juriștii avocații invocă în instanța de judecată că sumele sunt excesive și nejustificate iar instanțele de cele mai deseori acceptă și scad puțin din datoria care urmează a fi rambursată. Urmează sa anașizați corectitudinea penalităților și anume per zi să nu fie excesivă, comisioanele să fie... mai detaliat justificate și întradevar să fie oferită o prestație în schimb pentru comisionul calculat ș.a.

28 августа 2024