Credit bancar nerambursat

12 декабря 2023 3

Buna ziua. Am contractat un credit la banca si nu l-am rambursat. Creditorul a aplicat serchestru pe conturile bancare. Eu nu muncesc in prezent, sunt mama singura si stau cu chirie. Ce pot face in aceasta situatie ca sa nu devina si mai rau?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Cred că nu creditorul, dar executorul judecătoresc a aplicat acest sechestru, iar în cazul Dvs deja este o hotărâre judecătorească privind încasarea datoriei. Astfel, unică soluție este să achitați datoria. Puteți negocia cu creditorul graficul de rambursare

13 декабря 2023
  • Юрисконсульт

Buna Sorina, în siruația DVS o să fie mai bine, ca DVS spă die mai bine să vă clarificați. ce se poate de făcut, eu fă aduc la cunoștință dreptrile DVS, CE SE POATE DE FĂCUT, eu vă comunic coantumul constitue 20 % din salariu aplicat Articolul... mai detaliat 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

13 декабря 2023