Credit de la banca care nu a fost rambursat

17 января 2022 173

Buna ziua. Am un credit luat de la banca, pana la pandemie am.achitat 2 ani, luna de luna, fara intarziere. De la inceputul pandemiei, n-am putut achita timp de 6 luni, apoi am inceput a achita cate putin: o data 5.000 lei, mai tarziu 2.500. Apoi mi-a venit o scrisoare de la creditori ca m-au dat in judecata si mai am de achitat 25.000 lei. Am achitat inca 7.000, dupa care mi-au trimis hotararea, care nu indica termenul in care trebuie sa achit. Eu vreau sa achit tot ce este indicat acolo, doar ca nu pot sa achit toata suma imediat. Pot achita in cateva rate? Risc inchisoare daca nu reusesc sa achit in termenul indicat de creditori? Va rog mult din suflet sa ma ajutati cu o parere.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua, nu nu riscați să fiți condamnat cu pedeapsa privațiunii de libertate doar pentru că aveți datorii la bancă. Aveți posibilitate să rambursați suma restantă în termenul și modul care vă convine Dvs. și care convine creditorului, or la cazul dat dacă există o hotărîre judecătorească revine să vă... mai detaliat înțelegeți cu executorul judecătoresc la care se află titlul executoriu pe cazul dat.
O zi frumoasă.

18 января 2022