Credit de la o companie straina

5 января 2018 121

Buna. Spuneţi-mi, va rog, aş dori sa iau un credit de la o companie creditara straina (dupa cum zic ei cu o dobinda de 3% anual). Pentru a-mi acorda creditul este nevoie sa achit 150 euro. Aş vrea sa stiu: e posibil asa ceva ori e o escrocherie? Cum sa procedez?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Urmează să solicitați informații cu privire la denumirea companiei și să verificați dacă se regăsește printe organizațiile autorizate să practice activitatea de microfinanțare:

http://cnpf.md/md/orgmicro/

Informații suplimentare cu privire la întreprideri puteți accesa pe pagina web:
http://webinfo.cis.gov.md/company-search

Ulterior urmează să analizați minuțios clauzele contractului de împrumut.

În cazul în care intrați într-un raport juridic... mai detaliat cu o companie care nu este înregistrată în republica Moldova, vă expuneți riscului și există probabilitatea că puteți fi fraudat.

6 января 2018