Credit neachitat

8 марта 2018 230

Bună ziua. O persoana a accesat un credit în valoare de 30.000 lei în 2008, nu a achitat nimic până în prezent. Nu deține nici un imobil și are 2 copii minori în întreținere. Întrebarea este: poate fi lipsită de libertate persoana respectivă? Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Olga,
Codul penal al RM Articolul 320 - Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenționale se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale... mai detaliat sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

8 марта 2018