Credit neachitat

11 мая 2019 99

Buna ziua. Puteți sa ma ajutati? Am luat un credit de la o companie de microfinantare si am deja întârzieri la plată de 40 zile. Nimeni nu m-a telefonat de la această companie, numai ca stiu ca am o sumă mare - am luat 7.000 lei, dar inapoi trebuie sa întorc 20.000 lei! Ma interesează care sunt consecințele în caz ca nu achit toată suma.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Consecințe după cum urmează:
calcularea de noi dobînzi și penalități,
acționarea în instanță - fapt ce va impune cheltuieli suplimenetare,
transmiterea spre executare silită fapt ce va impune chleuieli suplimentare, aplicarea de sechestre pe bunuri ce vă aparțin cu scoaterea acestora la vînzare și interdicții de a părăsi țara, cu eventuale sancțiuni... mai detaliat contravenționale.
calcularea în continuare de dobînzi pînă la executarea integrală a obligației de plată.

Aș recomanda să vă apropiați la creditor și să discutați cu acesta pentru a stabili un grafic de rambursare sau careva posibili facilități.

11 мая 2019