Credit neachitat la timp. Consecințe!?

17 апреля 2018 64

În 2014, am luat un un credit fara gaj pe care nu l-am achitat până la sfârșit. Suma a crescut cu penalitați până la 12.000 mii, din care 2.000 mii am achitat. Nu dispun la moment de restul sumei. Dacă nu achit suma, va mai crește? Si dacă compania de colectare a datoriilor poate să-mi pună sechestru pe bunurile pe care le dețin la moment?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Irina bună,

Dobânda și penalitatea se aplică pentru întârzierea plății. Astfel, acestea vor continua să crească până nu se va stinge datoria.
Totuși, penalitatea nu poate fi aplicată pentru o perioadă mai mare de 180 zile.

Referitor la aplicarea sechestrului, compania de colectare a datoriilor nu poate aplica sechestru pe bunuri.
Sechestrul poate... mai detaliat fi aplicat numai în situația în care creditorul Dvs. se adresează în instanța de judecată și solicită aplicarea sechestrului.

17 апреля 2018