Credite neachitate

5 января 2018 146

Buna. Am mai multe credite luate de la companii de microfinanţare şi cit am fost sanatos, am achitat ratele regulat, dar la moment nu pot sa lucrez şi din cauza aceasta la doua cantracte nu am achitat ratele de 5 luni. M-au dat in judecata. Spuneţi-mi, va rog, care sint consecinţele, pentru ca n-am depus niciun gaj. Pot sa ma aresteze sau cum? Mersi anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Pentru neexecutarea obligației nu este prevăzută în acest sens sancțiunea precum arestul deoarece vorbim despre o acțiune civilă. În cazul dvs urmează compania de microfinanțarea să-și satisfacă creanța după finisarea procesului de judecată când va exista un titlu executoriu iar după adresarea companiei la un executor judecătoresc acesta va întrepărinde... mai detaliat măsurile prevăzute de Codul de Executare precum urmărirea bunurilor, sechestrul acestora etc.

6 января 2018