Creșterea de capital după vânzarea imobilului

22 ноября 2023 4

Bună! Părinții au mi-au transferat prin donație casa care aparținea documentar în proporții egale mamei și tatălui, dar viză de reședință în acest imobil avea doar tata, iar mama si eu avem viză de reședință la altă adresă. În acest caz, sunt scutit de achitarea impozitului pe venit după vânzarea imobilului? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Dumneavoastră nu trebuie să achitați nimic deoarece nu aveți venit. Părinții au înstrăinat (donat) bunul și ipotetic ar avea venit, respectiv ei ar trebui să achite însă potrivit prevederilor art 40 alin.(5) Cod fiscal: Creşterea sau pierderea de capital nu este recunoscută în scopuri fiscale în cazul încheierii unui... mai detaliat contract de donaţii între rude de gradul I, precum şi între soţi. Astfel nu trebuie de achitat nimic.
În cazul când deja dumnevoastră o să doriți să înstrăinați (vindeți) această casă trebuie să întruniți cumulativ condiția de a fi proprietar și de a avea viza de reședință în această casă timp de 3 ani pentru a fi scutit de impozitul pentru creșterea de capital.

23 ноября 2023