Cu caracter fiscal

6 ноября 2018 17

Buna ziua! Referitor la scutire, daca pesoana angajata este pesoana cu dizabilitati din copilarie (accentuata), atunci cum are loc scutirea pentru pesoana data? Multumesc!

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Alina, regula generala este ca scutirea personala de plata a impozitului pe venit reprezinta 24,000 lei. In cazul Dvs este regula speciala, si anume scutirea este de 30,000 lei, conform prevederilor articolului 33 alin.(2) lit (e) Cod Fiscal.
Vedeti extras din Codul Fiscal mai jos.
Articolul 33. Scutiri personale
(1) Fiecare... mai detaliat contribuabil (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire personală în sumă de 24000 lei pe an.
(2) Suma scutirii personale, stabilită la alin.(1), va constitui 30000 lei pe an pentru orice persoană care:
e) este persoană cu dizabilităţi de pe urma războiului, persoană cu dizabilităţi în urma unei afecţiuni congenitale sau din copilărie, persoană cu dizabilităţi severe şi accentuate;

7 ноября 2018