Cu cine ramin copii după divorț?

21 января 2018 180

Buna ziua! La moment sunt in proces de divort. Cu soția avem 2 copii minori, fata - 5 ani, baiatul - 3 ani! Pot obține acordul instanței de judecată ca băiatul sa fie la întreținerea mea (sa locuiască cu mine), iar fata la întreținerea soției? Care e probabilitatea și ce condiții trebuie sa îndeplinesc?

Jurist comments 1

Irina Burac-Mihalachi
  • Адвокат

Buna! Din propria experienta in litigiile familiale, nu prea cred ca aveti sanse. Mai intii de toate in asemenea cazuri se tine cont de interesele majore ale copiilor minori, iar separarea copiilor ar constitui o trauma psihologica pentru ambii copii!

21 января 2018