Cu geamurile tonate pot sa circul cu masina prin Romania?

22 июля 2017 86

La vama Sculeni, politia de frontiera nu-mi permite intrarea in tara ca am geamurile tonate.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Legea Română spune că geamurile laterale față trebuie să aibă o transparență de minimum 70%. Cu aceasta transparență sau una apropiată vin însă geamurile din fabrică, deoarece sticla este tratată. Adică din fabrică, mașina ta vine cu geamuri laterale care au o transparență de 75-85%. Sau, cu alte cuvinte... mai detaliat spus, ele au o opacitate (nivel al nuanței fumurii) de 25-15% din fabrică. Conform legii din Romania, RAR-ul permite ca geamurile laterale față, din cauza că se află în câmpul vizual al șoferului, să aibă o transparență de minim 70%.
Aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu excepția celor omologate și/sau certificate de catre autoritatea competenta și care sunt marcate corespunzator, se amendează îcepând de la 315-700 RON.
Conducerea unui vehicul pe ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau înregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numarului de înmatriculare ori placuțele nu corespund standardelor în vigoare; se amendează începând de la 70-105 RON.
Mult Succes!!!

23 июля 2017