Cu privire la agentiile de stat

3 мая 2017 30

Spunetimi va rog unde in legislatia nationala se regasesc agentiile avind in vedere ca comform regulamentelor cu privire la activitatea lor aprobate de parlament le califica ca statut autoritati publice autonome care nu se supun nici unei autoritati publice sau private? Plus comform constitutiei este expres stipulat care institutii in stat sun apreciate ca autoritati publice, parlamentul presedintia guvernul si adimistratia publica centrala de specialitate, alta lege la fel care reglementeaza activitatea subordonarea si delimitarea autoritatilor publice este legea cu privire la administratia publica centrala de specialitate unde la fel nu se regaseste nimic despre careva autoritati publice autonome, plus comform constitutiei parlamentul nu are competente de fondare a carorva autoritati publice aceasta competenta revenind guvernului ca putere executiva cu drept de initiativa inainteaza in parlament care doar aproba si adopta legea corespunzatoare, tot aici doresc sa intreb cum poate o autoritate publica sa presteze servicii contra plata? Avind in vedere ca comform legislatiei astfel de institutii se numesc servicii publice? Plus caror prevederi legale autoritatile publice autonome au drept si competenta normativa de sine statatoare in aprobare si adoptare a actelor normative fara parlament si fara guvern pentru sine personal? Ma refer la cosiliul concurentei care de sine statator a aprobat si adoptat regulamentul sau de activitate, care a fost publicat in monitorul oficial si are statut de act normativ. Aceleasi intrebari se refera si la ANRE care la fel este determinata comform regulamentului sau ca autoritate publica autonoma care se supune doar parlamentului, si toate deciziile sale si actiunile sunt calificate ca acte normative si publicate in monitorul oficial fara apronarea guvernului si fara careva adoptari legale a parlamentului, plus cum poate o autoritate publica sa se supuna parlamentului avind in vedere ca parlamentu nu face parte din puterea executiva a statului? Urmatoarea intrebare este cit de legale si constitutionale sunt aceste agentii avind in vedere ca au statut de autoritati publice ce nu se supun nici unei alte autoritati publice, presteaza servicii contra plata, aproba si adopta acte normative fara guvern si parlament si nu se regasesc nici intrun act normativ ca constitutia legea cu privire la autorotatile publice cu privire la administratia publica centrala de specialitate, avind ca suport legala doar regulamentele proprii si ca fondator parlamentul care nu face parte di puterea executiva a statului ci este parte din puterea legislativa?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Articolul 107 (2) din Constitutie prevede ca, in conditiile legii, se inffinteaza si alte autoritati publice. Constituirea Consiliului Concurentei este prevazut in Legea Concurentei Nr.183
din 11.07.2012 http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=344792 si este inzestrat cu imputernici de a aproba regulamentele indicate in lege.

4 мая 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Buna ziua.
Articolul 107 (2) din Constitutie prevede ca, in conditiile legii, se inffinteaza si alte autoritati publice. Constituirea Consiliului Concurentei este prevazut in Legea Concurentei Nr.183
din 11.07.2012 http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=344792 si este inzestrat cu imputernici de a aproba regulamentele indicate in lege.

4 мая 2017