Cu privire la contract individual de muncă pe o durata determinata

19 марта 2017 61

Am fost angajata pe o durata determinata în locul unei persoane care se afla în concediu de maternitate, între timp am ieșit și eu în concediu de îngrijire a copilului până la 3 ani. Recent persoana în locul cui am fost angajata s-a eliberat din funcție. Cum rămâne cu mine? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

DVS trebuie să depuneţi pe numele angajatorului o cerere de angajare la funcţia dată pe perioadă nedeterminată. Deoarece, conform art.83 alin.(3) CM contractul individual de muncă pe durată determinată încheiat pentru perioada îndeplinirii obligaţiilor de muncă ale salariatului de bază care se află în concediu parţial plătit pentru... mai detaliat îngrijirea copilului pînă la vîrsta lui de 3 ani, încetează în ziua reîntoarcerii acestui salariat la lucru (temeiul art.82 lit.f) CM).
Prin urmare, persoana care a fost angajată temporar pentru perioada aflării salariatului de bază în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, este supusă riscului privind încetarea oricînd a relaţiilor sale de muncă în legătură cu reîntoarcerea acestui salariat.
Acest risc constituie în fond o condiţie specifică a contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată cu persoana care a fost angajată temporar, admisă de art.49 alin.(1) lit.f) CM (riscurile specifice funcţiei ocupate).

23 марта 2017