Cui ma pot adresa pentru curti interioare si porti instalate ilegal?

23 ноября 2017 70

Buna ziua. Intr-un bloc nou construit, la parter le-a atribuit o mica curte interioara proprietarilor, dar ei au facut o mai mare, iar la intrarea in curtea principala au montat o poarta de la care nu avem toti chei. Cui ma pot adresa in acest sens? Va multumesc.

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

1) Inspecția de Stat în Construcții.
2) Dacă blocul este organizat ca și Condominiu, înseamnă că terenul aparține tuturor proprietarilor, inclusiv și dvs. În mod normal această problemă ar trebui să o rezolve Președintele Asociației în Condominiu. În acest caz puteți depune și o acțiune în judecată pe motiv... mai detaliat că vi s-a încălcat dreptul de proprietate.
3) Dacă blocul nu este organizat în Condominiu (puțin probabil), adresați-vă la Întreprinderea Municipală de Gestionare a Fondului Locativ.

24 ноября 2017