Cum ar putea sora mea sa si revendice lucrurile materiale de la matusa mea care traieste in Paris?

7 апреля 2017 40

Sora mea a plecat la munca in Franta la matusa mea, unde a muncit un an de zile si nu a vazut nici un banut, pt ca de banii care i câstiga...cumpara lucruri prin casa..ca de ex..electrocasnice. Intre timp, familia ia tot trimis de acasa îmbracaminte de diverse branduri...care le a avut păna sa plece la matusa. Si spre sfârsitul anului, situatia sa înrautatit pt ca sora nu mai facea fata cererilor matusei...si a cunoscut un baiat...care o invita tot mai des in oras...La Craciun...sora si a facut bagajul pt a pleca acasa la familie...unde matusa a inceput o discutie aprinsa cu ea...unde a venit si concubinul ei si a lovit o cu un pumn direct in fata...si ia rupt osul nazal...sora mea a cazut inconstienta...si cand si a revenit...a iesit din casa si a plecat la iubitul ei...A venit acasa la familie...si parintii au sfatuit o sa nu se duca la politie pt ca este ruda. Sora s-a dus la urgenta, unde un medic legist i-a spus ca persoana care i-a provocat fractura de os nazal...sa i achite operatia. Am asteptat ca sa treaca sarbatorile...si dupa sarbatori a sunat ca sa si ia lucrurile...unde a raspuns matusa...si ia spus ca ia aruncat toate lucrurile. Si nici nu a recunoscut ca a atins o macar.. Va rog frumos din suflet...ajutati ne cum sa procedam. Mii de multumiri.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Адвокат

Stimata Ana,

Intimplarea relatata este una trista. Deoarece actiunile descrise s-au petrecut in Franta, cel mai indicat ar fi ca sora sa depuna o plingere la Politie in Franta.

Insa ea poate depune o plingere la Politie si in Moldova, deoarece cetatenii Moldovei care au savirsit infractiuni in afara teritoriului tarii sunt... mai detaliat pasibili de raspundere penala conform Codului Penal al Republicii Moldova. La plingere, se pot anexa orice documente doveditoare, cum ar fi cele eliberate de spitalul unde sora dvs. s-a tratat.

Este deja de datoria Politiei sa examineze plingerea si sa intreprinda careva actiuni, atit in privinta vatamarii surorii dvs. cit si in privinta refuzului de a intoarce bunurile ce ii apartin sau, posibil, deteriorarii/distrugerii acestora.

Succes!

27 апреля 2017