Cum as putea sa pun limita la vizitarea copilului?

28 июля 2018 27

Bună ziua. Ajutati-ma, va rog. Sunt divorțată din 26 martie 2018, am un copil minor care locuiește cu mine. La judecata fostul soț a fost obligat sa achite pensie alimentara, pe care încă nu o plătește, motivand că nu are bani - cand o să aibă, atunci va achita. Limite la vizitarea copilului nu am pus. Dar fostul sot îmi face probleme in toată ziua, face scandal și îmi ia copilul și spune că o să mi-o aducă cand vrea el. Si mai avem o mașină comuna pe care la fel cand am nevoie nu mi-o da. Spuneti, vă rog, cum as putea face că să îi pun limita în vizită cu copilul și cum aș putea să scot banii din el?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În partea ce ține de încasarea pensiei alimentare pentru copil, ridicați titlul executoriu de la instanța de judecată unde sa stabilit divorțul și depunețil spre executare, atunci executorul va începe să îl scuture de bani, atunci deja vă clarificați, îi poate fi reținut automobilul în favoarea d-stră, sunt mai... mai detaliat multe combinații posibile.
Cit privește limitarea la vizita copilului, graficul se stabilește prin intermediu direcției protecție copilului, dacă graficul nu se respectă, atunci se obligă prin instanță.
Cît priveste automobilul sau alte bunuri dobîndite în timpul casătoriei, este posibil de a le partaja.

29 июля 2018