Cum documentez eschivarea de la exercitarea obligațiilor părintești?

26 июля 2023 2

Buna ziua. Multumesc mult pentru tot ajutorul oferit in postări/răspunsuri. Ce înseamnă de fapt “a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;” și cum poate fi demonstrată acest fapt? Am un copil de 10 luni și de la vârsta de 2 luni, tatăl acestuia l-a văzut o singură dată și doar pentru că perfectam pașaportul copilului și a fost nevoie acordul lui. În rest, el nu se interesează, nu întreabă, nu vizitează copilul. La cererea mea de a cumpara scutece și lapte, deja de câteva ori a spus că nu are bani. Eu pe urmă aflu că merge în vacanță, are o prieten, mănâncă prin localuri scumpe. Cum pot să documentez că tatăl copilului meu nu-și exercită obligațiile părintești? Într-un final, vreau să-îl decad din drepturile părintești pentru a nu avea probleme cu procuri și perfectarea actelor. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Elena Botnaru
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Felicia. A se eschiva de la exercitarea obligațiilor părintești presupune că tatăl copilului nu îi oferă sprijin atât de ordin moral, cât și material, inclusiv neplata pensiei de întreținere, acest fapt poate fi demonstrat prin orice mijloc de probă legal și pertinent. Procesul de decădere a drepturilor... mai detaliat părintești este destul de complex. Inițial trebuie să solicitați prin intermediul instanței de judecată obligarea tatălui la achitarea pensie de întreținere, ulterior ca urmare a neexecutării titlului executoriu, puteți înainta acțiunea de decădere din drepturile părintești, fiindcă se prezumă că acesta este de bună credință și își exercită obligațiile părinteți în mod benevol.

29 июля 2023