Cum gasesc un act de divort

24 августа 2017 102

Buna ziua,vam asa o intrebare. Mama cu tata au divortat cu 4 ani in urma. Au fost chemarile la judecata, la una am fost noi cu mama, la a doua mama cu tata, iar la a treea - nici unul. Li s-a spus ca iau divortat fara ei. Ea nu a fost sa-si ia actul de divort, unde il poate gasi? Cineva i-a spus ca pe la Maria Cibotari, dar ea nu aude bine. As dori sa merg cu ea, unde sa ma adresez? Unde se gaseste dupa atita timp actul, daca se mai gaseste?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

D-voastră art trebui să mergeți inițial la oficiul de state civilă (OSC) pentru a solicita eliberarea duplicatului de pe certificatul de divorț.

În caz de imposibilitate de eliberare (din diferite motive), depuneți o cerere în instanța de judecată în ordine de procedură specială privind constatarea faptului înregistrării divorțului în temeiul... mai detaliat prevederilor art. 281 alin. (2) lit. c.) din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova.

Succese!

24 августа 2017